Copyright 2018 - VOŠ a SOŠ Roudnice nad Labem

Na konci dubna jsme odjeli na studijní pobyt do Londýna.

Po příjezdu jsme prohlídku britské metropole Londýna zahájili jízdou v přeplněném Tube, tedy londýnském metru do čtvrti Westminster. Shlédli jsme sídlo parlamentu Houses of  Parliament se známou věží Big Ben a Westminsterské opatství. Královským parkem St. James´s Park jsme prošli až k sídlu královské rodiny, Buckinghamskému paláci. Po významném náměstí Trafalgar Square se sochou admirála Nelsona jsme odpoledne pokračovali návštěvou muzea London Dungeon. Tato unikátní atrakce nás pomocí živých herců seznámila s temnými dějinami města a potkali jsme zde například Jacka Rozparovače či Sweeney Todda, šíleného holiče z Fleet Street. Přenesli jsme se také do 17. století, kdy v Londýně řádila morová epidemie a veliký požár. V závěru dne jsme si vychutnali nádherný výhled z vyhlídkového kola London Eye  na celý Londýn. Po prvním zábavou nabitém dni nás čekalo ubytování v rodinách, večeře a pořádný odpočinek.

Druhý den jsme zahájili nezapomenutelnou prohlídkou Stamford Bridge, domácího stadionu fotbalistů londýnské Chelsea. Prošli jsme šatnou domácích i hostujících fotbalistů a stejně jako Petr Čech jsme prošli tunelem až na trávník před tribuny, které pojmou přes 40 tisíc diváků. V odpolední části nás čekala návštěva očekávaných filmových ateliérů Warner Bros Studios. Zde jsme nahlédli pod pokličku natáčení filmů o Harry Potterovi. Prošli jsme se po Příčné ulici, prohlédli jsme si učebny bradavické školy a zavítali jsme i do Hagridovy chatrče či Brumbálova kabinetu. 

Další den jsme zahájili prohlídkou druhé největší britské katedrály − St. Paul's Cathedral, kde se konají významné události jako svatby či pohřby členů královské rodiny. Odměnou za výstup do Zlaté galerie nám byl výhled na Londýn z výšky 85m nad zemí. Poté jsme se přes Millenium Bridge přesunuli až ke galerii moderního umění Tate Modern a při procházce podél řeky Temže jsme si vyfotografovali  Shakespearovo divadlo Globe Theater, lodě Golden Hinde, HMS Belfast a monumentální 87 patrovou budovu The Shard. Po slavném mostu Tower Bridge jsme došli až k majestátnímu hradu Tower of London. Odkud jsme pokračovali vyhlídkovou lodí do malebné městské části Greenwich, kde nás čekala plachetnice Cutty Sark, námořní muzeum National Maritime Museum a královská observatoř Royal Observatory, jejímž nádvořím prochází nultý poledník.

I přes nabitý program jsme měli čas na drobné nákupy i ochutnávku tradičního britského pokrmu fish and chips. Znaveni, ale spokojeni jsme nasedli do autobusu zpět domů.

 

Mgr.Jana Štorkánová

 

 

Škola založena roku 1864

V roce 2014 oslavila škola 150 let od svého založení, čímž se řadí mezi jednu z nejstarších škol svého druhu v republice.

Reportáž ČT24

Součástí školy je i Fotbalová Farma, představena byla v reportáži ČT24.