Model maturitní zkoušky pro školní rok 2019/2020
Model maturitní zkoušky se opírá o platné právní předpisy – tedy o školský zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, a vyhlášku č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů (více v záložce Právní předpisy).
Maturitní zkouška ve školním roce 2019/2020 se skládá ze dvou částí – společné (státní) a profilové (školní). Aby žák uspěl u maturity, musí úspěšně složit povinné zkoušky obou těchto částí.
ŠKOLNÍ ROK | SPOLEČNÁ ČÁST | PROFILOVÁ ČÁST |
2019/2020 | 2 povinné zkoušky: 1. český jazyk a literatura 2. cizí jazyk nebo matematika |
2 - 3 povinné zkoušky stanovuje RVP / ředitel školy |
max. 2 nepovinné zkoušky z nabídky: cizí jazyk, matematika |
max. 2 nepovinné zkoušky nabídku stanovuje ředitel školy |
Nabídku a počet předmětů profilové části maturitní zkoušky určuje ředitel školy dle platného RVP pro daný obor.
Přihlašování k maturitní zkoušce
Žák podává přihlášku k maturitní zkoušce [PDF, 253 kB] řediteli školy, a to nejpozději do:
- 2. prosince pro jarní zkušební období;
- 25. června pro podzimní zkušební období.
Společná část maturitní zkoušky
Povinné i nepovinné zkoušky jsou koncipovány v souladu s platnými Katalogy požadavků.
Cizí jazyk u povinných i nepovinných zkoušek nabízí tyto jazyky: anglický, německý, španělský, francouzský a ruský. Při výběru cizího jazyka nehraje roli jeho hodinová dotace při studiu ani to, zda žák studoval daný jazyk jako první nebo druhý. Žák si může dokonce zvolit takový cizí jazyk, který se během studia na své škole neučil. Jedinou podmínkou je, že se tento jazyk na dané škole vyučuje.
V jarním zkušebním období maturitní zkoušky 2020 se budou písemné zkoušky společné části konat ve středu 8. dubna 2020 a čtvrtek 30. dubna 2020 a v pracovních dnech v období od 4. května 2020 do 6. května 2020. Konkrétní termíny jednotlivých zkoušek (tzv. jednotné zkušební schéma) určí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy do 15. ledna 2020.
Konkrétní termíny konání didaktických testů a písmených prací v podzimním zkušebním období stanoví MŠMT nejpozději do 1. února 2020, konkrétní termíny jednotlivých zkoušek (jednotné zkušební schéma) pak do 15. srpna 2020.
Pokud žák neuspěje u povinné zkoušky společné části (nebo mu nebyla ředitelem školy uznána omluva, příp. byl ze zkoušky vyloučen), může konat opravnou zkoušku, a to nejvýše dvakrát z každé zkoušky. U komplexních zkoušek (český jazyk a literatura, cizí jazyk) platí, že koná pouze tu část zkoušky, v níž neuspěl. Neúspěšné pokusy se počítají za celou komplexní zkoušku, nikoliv za její dílčí části. Neúspěch byť u jedné dílčí části (např. u didaktického testu) tedy znamená vyčerpání jednoho pokusu pro celou komplexní zkoušku.
Neúspěšně vykonané nepovinné zkoušky společné části se neopravují.
Popis jednotlivých zkušebních předmětů společné části naleznete v záložce Zkoušky společné části.
Profilová část maturitní zkoušky
Profilová část se skládá ze 2 nebo 3 povinných zkoušek, přičemž jejich počet stanoví pro každý obor vzdělání rámcový vzdělávací program (RVP). Každý žák má rovněž možnost konat až 2 nepovinné profilové zkoušky. Nabídku povinných i nepovinných zkoušek včetně formy, témat a termínů konání určí ředitel školy podle rámcového a školního vzdělávacího programu.
Skladba i forma profilových zkoušek musí vycházet z profilu daného oboru vzdělávání. Rozhodnutí o parametrech profilové části musí ředitel školy zveřejnit nejpozději 7 měsíců před konáním první profilové zkoušky. Provedení a parametry profilové části maturitní zkoušky na příslušné střední škole jsou plně v kompetenci ředitele školy.
Další informace k profilové části naleznete v záložce Zkoušky profilové části.
Uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky
Vyhláška č. 177/2009 Sb. v § 1 písm. c) definuje žáky s přiznaným uzpůsobením podmínek pro konání maturitní zkoušky (PUP MZ) a tyto žáky člení do čtyř kategorií podle typu vzdělávacích potřeb a do skupin 1 až 3 podle míry požadovaných uzpůsobení.
Žáci, kteří k přihlášce přiloží doporučení k přiznání upůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky vydané školským poradenským zařízením, konají maturitní zkoušku za podmínek odpovídajících jejich znevýhodnění uvedených v příloze č. 3 vyhlášky č. 177/2009 Sb.
Další informace k uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky naleznete v záložce Úpravy podmínek zkoušky.
Důležité dokumenty k maturitní zkoušce ve školním roce 2019/2020
- Maturitní kalendář 2020 – dokumenty s nejdůležitějšími termíny souvisejícími s konáním maturitní zkoušky ve školním roce 2019/2020;
- Testy a zadání z předchozích období – ilustrační testy a zadání, testy a zadání společné části maturitní zkoušky, které byly předmětem zkoušky v předchozích zkušebních obdobích.
VOŠ a SOŠ Roudnice nad Labem vydává svým absolventům dodatky k osvědčení, které žáci obdrží se svým maturitním vysvědčením, případně si je mohou stáhnout a vytisknout z této stránky.
Dodatek k maturitnímu vysvědčení
dokument doplňující osvědčení o středoškolském vzdělání (vysvědčení o maturitní zkoušce)
- vztahuje se k získané kvalifikaci – je stejný pro absolventy s totožným vzděláním
- na rozdíl od známek popisuje získané obecné a odborné kompetence a možné profesní uplatnění slovně
- uvádí dosaženou úroveň kvalifikace podle Evropského rámce kvalifikací (EQF), který umožňuje porozumět a porovnat dosaženou kvalifikaci s jiným systémem v Evropě
- lze přiložit k životopisu
Výhody dodatku k osvědčení
- Dodatek napomáhá porozumění a uznání obsahu vašeho dosaženého vzdělání.
- Dodatek využijete při hledání práce, brigády nebo studijní stáže u nás i v zahraničí.
- Zaměstnavatelé z dodatku snadno zjistí, jaké kompetence a dovednosti jste získali během studia.
Co znamenají údaje ISCED 2011 a EQF na dodatku?
- Dodatek obsahuje informaci o dosaženém stupni vzdělání, a to prostřednictvím stupnice EQF (Evropský rámec kvalifikací) a mezinárodní klasifikace ISCED.
- Jak ISCED, tak EQF třídí úrovně vzdělání a kvalifikací v mezinárodním měřítku. ISCED se orientuje spíše na délku studia, EQF na jeho výsledky.
- Údaj o úrovni EQF je od roku 2017 uváděn na absolventských vysvědčeních od základních škol přes střední po vyšší odborné školy.