Copyright 2024 - VOŠ a SOŠ Roudnice nad Labem

V červenci a srpnu 2024 bude studijní oddělení školy otevřeno v době od 9.00 do 12:00. 

Po předběžné dohodě lze studijní oddělení navštívit i mimo úřední hodiny.

Začátek vyučování v novém roce 2024 je 3. 1. 2024 - středa.

Sportovně charitativní akce, která umožní studentům maturitních ročníků vyzkoušet si fyzické testy, které jsou jednou z podmínek přijetí do služebního poměru Policie České republiky. Za každé úspěšné složení fyzických testů bude generálním sponzorem složena finanční částka určená handicapované osobě.

Se smíšenými pocity jsme ve středu 22. 11. 2023 odjížděli navštívit osvětimský koncentrační tábor, o kterém se většina z nás dosud jen učila nebo o něm četla. Nevěděli jsme, jak na nás setkání s místem tak neblaze proslulým bude působit.

Prošli jsme si celý památník v Osvětimi a poté se autobusem vypravili také do nedaleké Březinky. Díky skvělému průvodci Lukáši Lvovi jsme se dozvěděli mnoho informací nejen o tom, jaké hrůzy se na těchto místech odehrávaly, ale také spoustu věcí o životě a historii židovského národa.

Zároveň nám dal tipy na různé filmy a knížky, ze kterých bychom se dozvěděli další zajímavosti o tomto táboře a které by nám pomohly dokreslit si obrázek o tom, jak to tu vypadalo během 2. světové války. Já osobně bych se určitě chtěla jít podívat na film Zóna zájmu, který bude mít v kinech premiéru v únoru 2024 a bude vyprávět o životě velitele KT Osvětim Rudolfu Hössovi.

Počasí nám moc nepřálo, byla zima a pošmourno a o to děsivější se nám vše jevilo. Je těžké si představit, že v takových otřesných podmínkách museli vězni přežívat, že museli každodenně bojovat o holý život a že tento boj taková spousta z nich prohrála.

Alena Vondrová, třídní 1. E

 

Během prohlídky, která měla dvě části, jsme prošli místa, v nichž se odehrávaly kruté zločiny páchané na statisících obětí. Na samém začátku jsme procházeli nechvalně známou bránou s nápisem „Arbeit macht frei“ a pokračovali jsme do zděných budov, ve kterých dříve přežívali věznění lidé. V jejich prostorech je k vidění třeba oblečení obětí, jejich osobní věci, boty nebo kufry, s kterými do Osvětimi dorazily. 

 

V druhé části prohlídky jsme se seznámili s podmínkami života v části Březinka. Zde je u zničených plynových komor postavený pomník, o jehož významu nám pověděl pan průvodce. 

Nejvíce nás zasáhl pohled na 4 tuny vlasů nebo průchod plynovou komorou a kolem pecí, kde byla těla spalována. V táboře přišlo o život asi 1,4 milionu lidí. 

Návštěva tábora byla pro všechny velmi silným zážitkem. Je nepopsatelné, k jak hrozným věcem v prostorech Osvětimi docházelo, a je důležité, aby se na ně nezapomnělo. 

  

Pavlína Krpešová, 1. E 

 

  

Díky poznávacímu zájezdu do Osvětimi a Březinky jsme mohli nahlédnout do jednoho z nejhorších období naší historie, a byť to byla jen exkurze, myslím si, že mnoho z nás se zde ani tak necítilo příliš dobře. Na druhou stranu jsme se dozvěděli mnoho nových informací a věřím, že nám to něco předalo i do budoucna. Rozhodně to byl velmi poučný výlet a vsadím se, že nikdo z nás na něj jen tak nezapomene.

Vojtěch Barcal, 4. E

30. 10. 2023 proběhla ve škole soutěž o nejkrásnější dýni a 31.10. 2023 Halloween. 

1. místo - 4.A

2. místo - 2.D

3. místo - 4.D 

Škola založena roku 1864

V roce 2024 slaví škola 160 let od svého založení, čímž se řadí mezi jednu z nejstarších škol svého druhu v republice.

Reportáž ČT24

Součástí školy je i Fotbalová Farma, představena byla v reportáži ČT24.