Ve středu 7. 12. 2016 jsme se vydali na exkurzi k Okresnímu soudu v Litoměřicích.Plni očekávání a obav z toho, co nás čeká, jsme zvědavě vešli do monumentální, respekt vzbuzující soudní budovy. Všichni jsme úspěšně prošli bezpečnostním rámem a mohlo se začít. Projednával se trestný čin krádeží aut, obžalovaného přivedli z vazební věznice. Rozsudek se rozhodla soudkyně vynést z časových důvodů až druhý den ráno.

Bylo až neuvěřitelné sledovat v praxi křehkou hranici mezi spravedlností a zákony. Po skončení jednání nám paní soudkyně ochotně odpovídala na otázky. Poznali jsme ji tak částečně jako „obyčejného smrtelníka“. Přesto jsme pocítili, jaká je na soudce kladena tíha rozhodnutí, jimiž prosazují zákon.