Listopad je sychravým měsícem, který nám připomíná, že přichází zima a letní tepla a sluneční paprsky jsou tatam. V tomto období touží snad každý z nás odletět někam do teplých krajin a prodloužit si alespoň o pár dní u nás odcházející léto. Ti šťastnější tak učiní a odlétají v tomto období na vysněné dovolené z Letiště Václava Havla v Praze. Naše třída 3.D a třída 4.D se rozhodly, že nasají alespoň trochu z atmosféry tohoto místa a zároveň se podívají do zákulisí pražského letiště, které zajišťuje hladké a bezproblémové odbavení svých zákazníků. Co vše se ale za tím skrývá, ví málokdo.

Abychom zjistili ze zákulisí co nejvíce, rozhodli jsme se využít exkurze, kterou Letiště Václava Havla nabízí - konkrétně trasu č.2. Exkurze začíná na terminálu č.3. Všichni musíme projít běžným odbavením, jako kdybychom cestovali letadlem v rámci Schengenského prostoru. Někteří z nás byli i náhodně testováni na přítomnost střelného prachu, drog a jiných nebezpečných předmětů. Po té jsme se přemístili do přistaveného autobusu u letištní plochy terminálu č.3  a vydali se vstříc poznávat nepoznané. Pohybovali jsme se v provozu jižní a severní části letiště, Cargo zóně a v interiéru Záchranné požární stanice letiště, kde jsme měli možnost prohlédnout si techniku, kterou mají k dispozici v případě letecké havárie. Zajímavé také byly úkony spojené se startem, přistáním, naváděním letadel na stojánku, tankováním, nakládáním i vykládáním letadel. Exkurze se nám líbila nejenom z odborného hlediska, ale až příště i my poletíme na prázdniny, budeme už vědět, jak to na letišti chodí.