Dne 14. 11. 2016 navštívila třída 2. E v Praze Neviditelnou výstavu, aby si vyzkoušela, jak nevidomý člověk zvládá nástrahy všedního dne.

Naše třída zde byla rozdělena do několika skupin. Každá skupina měla svého nevidomého průvodce, se kterým byla zavřena v zatemněném prostoru imitujícím byt, hájenku, ulici, les, galerii a kavárnu.  Byli jsme odkázáni pouze na své zbylé smysly (hmat, sluch, čich).

Prohlídka začínala bytem a jeho místnostmi (předsíň, kuchyň, obývák...), kde jsme podle hmatu poznávali, co je kde za předměty a ve které místnosti se nacházíme. Poté nás čekal přesun na ulici. Za zvuků rušné ulice jsme mj. navštívili stánek s ovocem a zeleninou nebo narazili do trabantu. Odtud jsme se dostali do lesa. Zde nás čekal přechod přes lávku nad vodou a pozlobilo nás také jedno skotačivé prase. Následně jsme se ocitli v galerii, kde jsme poznávali po hmatu některá umělecká díla (sochu Davida, Buddhy, Věstonickou venuši…).

Když jsme ukončili „prohlídku“ v galerii, odebrali jsme se do kavárny. Tady jsme se usadili k baru a objednali si pití, které nám připravil náš průvodce. V kavárně jsme také měli možnost položit mu různé všetečné otázky. Když jsme se občerstvili, rozloučili jsme se s naším průvodcem a vyšli opět na světlo.

Pokud mohu mluvit za celou třídu, myslím, že tato výstava otevřela oči každému z nás, i když jsme po celou dobu nikdo nic neviděl.

Dominika Staščáková, 2. E